Dla osób starszych

Nasze akcje dla osób starszych

Staramy się aktywizować naszych podopiecznych seniorów poprzez następujące działania:

Klub Seniora

Dla osób starszych i samotnych, spragnionych przebywania wśród rówieśników i wolontariuszy kolejarzy prowadzimy Klub Seniora przy ul. Hożej 72 w Warszawie, w którym organizujemy codzienne życie towarzyskie. Do Klubu zapraszamy również rodziców z małymi dziećmi.
Pobyt w Klubie animowany jest przez instruktorów – wolontariuszy zgodnie z inspiracją podopiecznych seniorów organizując im czas wolny poprzez spotkania integracyjne. Odbywają się np. rozgrywki brydża sportowego, gra w szachy lub scrabble. Dostępna jest prasa codzienna i resortowa, a także herbata i świeże pieczywo.
W Klubie funkcjonują komisje: prawna, medyczna, kultury, turystyki, transportu (zajmująca się transportem i dowozem darów żywnościowych z Unii Europejskiej i od sponsorów krajowych).
Klub jest czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Wykłady i spotkania

Dla naszych podopiecznych organizujemy wykłady profesorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z dziedziny literatury, kultury i historii narodu polskiego. Zapraszamy lekarzy świata (Médecins du monde) specjalistów żywienia seniorów na prelekcje związane z żywieniem w różnych schorzeniach: cukrzycy, chorób serca czy miażdżycy. Przybliżamy seniorom nie zawsze czytelne zasady działalności współczesnych banków poprzez spotkania z bankowcami. Spotykamy się również z ciekawymi ludźmi, takimi jak Sybirak, który porwał słuchaczy opowieścią o swoim życiu.

Wycieczki i spacery

Osoby lubiące ruch zapraszamy na spacery po Warszawie, wspólne zwiedzanie muzeów i wystaw malarskich. Staramy się razem czcić ważne rocznice narodowe, corocznie składamy np. kwiaty przy pomniku Powstańców Warszawy.
Dzięki naszym sponsorom w teatrach i Operze Narodowej oferujemy bezpłatne bilety na spektakle teatralne i operowe w Warszawie.

Spotkania okolicznościowe

Cyklicznie organizujemy spotkania integracyjne z okazji:
• Dnia Kolejarza, Dnia Matki i Ojca, Dnia Wolontariusza,
• ważnych rocznic narodowych: 3 Maja, wybuchu II wojny światowej, Dnia Niepodległości, wybuchu Powstania Warszawskiego
• oraz świąt: Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Wszystkich Świętych.
Nie zapominamy też o samotnych seniorach, którzy są chorzy i niesamodzielni albo z powodu złej sytuacji materialnej słabo radzących sobie w życiu. Prowadzimy dla nich działania socjalne:
• W każdy poniedziałek, piątek i niedzielę w siedzibie Klubu Seniora przekazujemy dla potrzebujących podopiecznych dary żywnościowe otrzymane od sponsorów.
• Organizujemy żywnościowe paczki świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
• Odwiedzamy chorych, samotnych lub niesamodzielnych w domu i w szpitalu.
• Pomagamy w umieszczeniu w domach opieki i hospicjach.

Nasze Koszty

Za prowadzenie Klubu Seniora ul. Hoża 72 ponosimy miesięczne koszty w kwocie 700 zł (najem pomieszczenia Klubu od Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy 350 zł, energia elektryczna 300 zł, wywóz śmieci 50 zł). Daje to koszty 8 400 zł rocznie.
Za wynajmowanie pomieszczenia biura Zarządu oraz magazynu w suterenie przy ulicy Hożej 86 w Warszawie płacimy 800 zł miesięcznie na rzecz Ośrodka Badawczego Ekonomiki Transportu, co daje razem koszty roczne 9 600 zł.
Tak więc koszty utrzymania wyżej wymienionych obiektów wynoszą 18 000 zł rocznie. Potrzebny jest nam sponsor.

Fundacja Grupy PKP S.A. w bieżącym roku przekazała nam 40 000 zł na zakup paczek świątecznych, za co serdecznie dziękujemy.
Caritas Polska w 2020 roku nawiązała z nami współpracę przekazując nam 10 000 zł . Uczestniczymy również w Programie Senior Caritas Polska. Otrzymane środki przeznaczone są na: paczki żywnościowe dla 10. podopiecznych obłożnie chorych, działania w ramach Klubu Seniora, zakup środków czystości, materiałów biurowych, zorganizowanie wycieczki do Niepokalanowa oraz modernizacji sprzętu komputerowego.
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wolontariusze Fundacji złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci poległych na ul. Hożej i na terenie Sióstr Franciszkanek przy ul. Hożej 53.
 
Prezes Zarządu
Barbara Walczak

Kontakt

EMAIL

Miejsce na adres e-mail

Telefon i Fax

TEL.: 22 474 12 91

FAX: 22 474 47 51

Address

ul. Hoża 86 p. 309 B
00-682 Warszawa

Kontakt